Az emberség erejével – CUM VIRTUTE HUMANITATIS Alapítvány 2006-ban alakult, pécsi fiatalok kezdeményezéseképp. Elsődleges célunk a társadalmi befogadás, kohézió erősítése, ehhez legfőbb eszközünknek az emberi jogi nevelést és a közösségfejlesztést tekintjük. Működésünk során olyan eszméknek biztosítunk teret, mint az előítéletek ledöntése, a fiatalok önismeretének fejlesztése, a diszkrimináció csökkentése, az aktív állampolgárság, a hátrányos helyzetűek támogatása, a demokrácia, az önkéntesség és a szabadidő hasznos eltöltése. Elsődleges célcsoportunk a gyermek és ifjúsági korosztály, módszereinkben kiemelten fontosan kezeljük a kortárs hatást, törekszünk minél több fiatal önkéntes bevonására. Tevékenységeink a kezdeti nagyon konkrét emberi jogi vonalról az évek során kiszélesedtek az ifjúsági munka irányába. Az általunk választott értékeket megtartva célunk az lett, hogy ezt az eszmeiséget a mindennapi élet szintjére hozzuk. Működési szintünk elsősorban lokális (Pécs), de emellett részt veszünk nemzetközi projektekben is.
Több éve dolgozunk Pécs leszakadó, keleti városrészében, annak is az egyik szegregálódó részén, Gyárvárosban. Itt üzemeltetjük az Élmény-Tár Tanodát és a Menedék Ifjúsági Klubot és Információs Irodát (MIKII). A környék hátrányos helyzetű (szegénységben élő és/vagy cigány) gyerekei számára nyújtunk délutáni, hétvégi és iskolai szünidei szabadidős elfoglaltságot. A tanulássegítés mellett a programok sokfélék: a kalandjátékoktól, a színházon és a kézművességen keresztül a sportig és a zenélésig terjed a paletta.
A közösségfejlesztést nem csak a hátrányos helyzetű közegben tartjuk kulcsfontosságúnak. Évente több alkalommal szervezünk tematikus kalandjátékokat, csapatvetélkedőket, valamint hasonló tevékenységekkel vagyunk aktívak nyári fesztiválokon, például negyedik éve szerveztük a pécsi Rockmaraton fesztivál teljes nem-zenei programkínálatát. Kampány jellegű tevékenységeket is szívesen szervezünk, a téma legyen akár az önkéntesség, mint a Tettek mezeje programban, vagy a kultúra, a szórakozás és a társadalmi felelősségvállalás összekapcsolása, mint a Screaming for Change kampány esetében.
Az emberi jogi nevelési tevékenységek területén elsősorban a többségi társadalom számára szervezünk érzékenyítő programokat a hátrányos helyzettel, az esélyegyenlőtlenséggel kapcsolatban. Több másik pécsi civil szervezettel együttműködve valósítjuk meg az ÉlményPark?! programot, amely egy csoportosan látogatható interaktív kiállítás a hátrányos helyzetről, valamint hasonló háttérrel az Élő könyvtárat, amely lehetőséget nyújt megismerkedni személyesen egy-egy olyan csoport tagjával, akikkel szemben társadalmi szinten nyilvánulnak meg előítéletek. A nem-formális képzések is a tevékenységeink közé tartoznak, az osztályfőnöki órákon tartott műhelyfoglalkozásoktól, a több napos szakember tréningekig.
Alapítói vagyunk a Menedék nevű civil összefogásnak, ezáltal mindennapi szinten dolgozunk együtt az Élménylelő Egyesülettel és a Zöld Fiatalok Egyesülettel. Fontosnak tartjuk a civil szervezetek együttműködését, ezért tagjai vagyunk a Tett-Hely Ifjúsági Szolgáltató Hálózatnak, a Magyar Szegénységellenes Hálózatnak és az European Peer Training Organisation (EPTO)-nek. Szorosan együttműködünk a pécsi Család, Esélyteremtési és Önkéntes Házzal (korábban Esélyek Háza). Együttműködő partnerei vagyunk a NANE Egyesületnek, a Labrisz Egyesületnek, a Szimpozion Egyesületnek, az élő könyvtár kapcsán dolgozunk az Európa Tanács Budapesti Európai Ifjúsági Központjával, csatlakoztunk a No Hate Speech kampány magyar csapatához.