Miről szól az Átalakulás?
Egyre többen érezzük, hogy egy igazságosabb, hosszú távon fenntartható életet akarunk biztosítani saját magunknak, családjainknak és az utódainknak, és hogy ez a lehetőség elképzelhetetlen helyi összefogás nélkül. Egy olyan társadalomnak akarunk a része lenni, ami egészségesebb, vidámabb, és összetartóbb, ahol nem csak az egyéni boldogulás számít, hanem a körülöttünk lévő embereké is, ahol a környezetnek az ajándékaiért hálásak vagyunk, nem egyszerűen ezeknek a rövid távú haszonélvezői. És számít az is, hogy sok előnyt találunk az emberek közötti különbözőségekben, nem egyszerűen kivetnivalót... (Lásd még: "Hogyan működünk")
Ezt a folyamatot hívjuk átalakulásnak. Nagy társadalmi kísérletről van szó, ami a helyi lakóközösségek erején és kreativitásán alapszik, és a helyi élet minden területén pozitív részvételre ösztönöz. Gyakorlatban azt jelenti, hogy erősítjük a helyi piacokat; keressük a kistermelőkkel a kapcsolatot; termelünk magunknak a saját kertjeinkben és közösségi kertekben; csökkentjük a fosszilis energiafüggőséget; a mobilitást közösségi módon oldjuk meg; a helyi gazdaság erősítésével új lehetőségeket teremtünk helyi vállalkozóknak és értelmes munkát saját magunknak. Az önszerveződés számos formájával teljesebb, összetartóbb, közösségi életet hozunk létre.
Az Átalakulás "modellje" Dél-Angliából (Totnes) indult 2006-ban és nagyon gyorsan elterjedt először az angol nyelvterületen, ma már az Átalakulás hálózata átszövi az egész világot. Magyarországon 2008-ban már elindult az Átalakuló városok honlap, azóta szerveztünk képzéseket, feliratoztunk filmeket (Átalakulásban 1.0, Átalakulásban 2.0) és rendszeresen találkozunk. Az Átalakuló Wekerle az első "hivatalos" magyarországi átalakulás kezdeményezés, de e honlapon bemutatott közösségek közül több is (pl. Átalakuló Hosszúhetény, MÁK - Mozgalom az Átalakuló Kecskemétért) is magáénak vallja az átalakulás gondolatát, ahogy a sok más helyi kezdeményezés tevékenysége is kapcsolódik hozzá.
Az Átalakulás hálózat ösztönzi regionális és nemzeti átalakulás csomópontok (National Hubs) létrehozását, így 2014 decemberében együttműködési szándéknyilatkozatot írtunk alá az Átalakulás Hálózattal, ezzel létrejött a Magyarországi Átalakuló Közösségek Támogatói Csoport - Hub for Transition Hungary. A HUB együttmüködik a Transition Network többi tagokkal, résztvesz a tapasztalatcserében.
A Magyarországi Átalakuló Közösségek Támogatói Csoport kapcsolattartója Tracey Wheatley, aki a trace(pötty)wheatley(qkac)gmail(pötty)com címen érhető el.
DERŰS NYILATKOZAT - Fordítás az Átalakulás Hálózat honlapjáról "Ha esetleg az lenne a benyomásod, hogy az Átalakulást olyan emberek csinálják, akiknek mindenre van válaszuk, álljon itt egy fontos tény: Nem tudjuk biztosan, hogy mindez működni fog-e. Az Átalakulás egy széles körű társadalmi tapasztalatszerzés. Meggyőződésünk azonban, hogy: • ha a kormányokra várunk, az túl kevés és túl lassú lesz; • ha egyesével cselekszünk, az is túl kevés lesz; • ha viszont közösségként cselekszünk az eredmény éppen elég lehet és éppen időben történhet. Minden, amiről ezen a weboldalon olvasol, a való világban, közösségek által véghezvitt, konkrét munka eredménye. A láthatáron nincsen elefántcsont torony, ahogyan dohos tölgyfaborítású dolgozószobákban professzorok által kidolgozott ellentmondásos, KÖTELEZŐEN alkalmazandó, rugalmatlan tervek sincsenek. Ezt a weboldalt, ahogyan magát az Átalakulás modelljét is olyan emberek csinálják, akik közösségük elkötelezett tagjaiként, tevékenyen vesznek részt az átalakulásban. Olyan emberek, akik a cselekvéseik során, a cselekvéseikből tanulnak, - és állandóan tanulnak. Olyan emberek, akik megértették, hogy nem ülhetnek ölbetett kézzel arra várva, hogy valaki megcsinálja ezt helyettük. Olyan emberek, mint amilyen talán Te is vagy..."