2014. nov 26.

Komposztkazán készítő kaláka

A komposztkazán egy nagyon régi fűtési módszer, amit több száz évvel ezelőtt a Templomos Lovagok kastélyaik fűtésére is használtak! Ez az alapötlet tovább fejlesztetve melegvíz előállítására is alkalmas, így fal- vagy padlófűtésre, fürdésre is nyerhetünk vele hőt!
A komposztkazán építését kaláka formában végezzük. A kaláka csoportosan, együtt, önként elvégzett munkát jelent, amit akár hivatalosan is lehet művelni. A résztvevők megismerhetik a komposztkazán működésének lényegét, építésének lehetséges módját, és egy működőképes, valódi komposztkazán közös megépítése során gyakorlati tapasztalatokkal is gazdagodunk.

 

JELENTKEZÉS

Jelentkezni az alábbi jelentkezési lap kitöltésével lehet 2014. december 1. hétfőig. Minden jelentkezőnek visszajelzést adunk december 3-ig.

http://goo.gl/forms/wHDro4NciZ

A komposztkazán építés sokkal kellemesebb barátokkal

HOL LESZ PONTOSAN?

Kecskemét mellett, a Waldorf iskola közelében, Kispitye Attiláék Permatanyáján, ahol a permakultúrás távlati tervezés eredménye mostanában kezd összeállni egy régi vályogház felújítása formájában, többek közt szalmabála szigetelést és hagyományőrző, fenntartható építkezést alkalmazva. A központi tömegkályhás és napkollektoros rendszer kiegészítéseként készül el a meghirdetett komposztkazán.

A regisztrált jelentkezőknek elküldjük az odajutást segítő térképet. Tömegközlekedéssel a busz- és vasútállomásra érkezőknek megszervezzük a MÁK önkénteseivel az eljutást a kaláka helyszínére.

 

SZÁLLÁS, ÉTKEZÉS

Szállást a Mozgalom az Átalakuló Kecskemétért tagjai, köztük a házigazda tudnak biztosítani korlátozott számban.

Ebédet kapnak az önkéntesek, ami elsősorban vegán (hús és állati összetevő mentes, sőt gluténmentes) lesz, szombaton csicseriborsós egytálétel, vasárnap babgulyás+sütemény (ez már nem ilyen szigorú összetételű), ha valakimásra éhes, kéretik magával hozni.

A szombati vacsora és a vasárnapi reggeli batyus lesz, ezekhez mindenki hozzon valamit a közösbe és megy majd a keresztbe kóstolgatás, mindehhez kenyeret és teát/vizet biztosít a házigazda.

 

MENNYIBE KERÜL?

Ami a komposztkazánhoz szükséges anyagokat illeti, arról a házigazda gondoskodik, a hozzávalókról és költségükről is lesz szó az elméleti részben.

Ami a program szervezését és a szakértőnk, Tőgyi Balázs díjazását illeti, a Védegylet „Kisközösségek Átalakulásban” projektjében résztvevők számára a Norvég Civil Támogatási Alap és a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás programja támogatja, emellett a külső jelentkezőktől fejenként mintegy 3.000,- Ft adományt szeretnénk kérni.

Így képzeld el...

 

A TERVEZETT PROGRAM

Szombat (2014. december 06.)
10:00 Érkezés, a helyszín bemutatása.
10:30 Jelenléti ív, önkéntes szerződések kitöltése és munkavédelmi oktatás a kaláka hivatalossá tételéhez.
11:00 A komposzthő hasznosításának lehetséges módjai (elmélet).
12:00 Meleg ebéd, melyet a házigazdák biztosítanak.
13:00 Hőcserélő spirálok megépítése, komposztkazán előkészületek (gyakorlat).
17:00 A komposzthő-termelés feltételei, komposztálás (elmélet).
19:00 Batyus vacsora, utána beszélgetés.

Vasárnap (2014. december 07.)
07:00 Batyus reggeli a szállásadóknál.
08:00 Komposztkazán építés: komposzt rétegezés + áztatás, hőcserélő beépítése (gyakorlat).
13:00 Meleg ebéd, melyet a házigazdák biztosítanak.
14:00 A hőcserélő feltöltése és a komposztkazán üzembe helyezése (gyakorlat).
15:00 A fenntartható biotömeg gazdálkodás alapjai, alomszék és komposztkazán (elmélet).
16:00 Összegzés.
17:00 Szabad program, hazautazás.

Programváltozás lehetséges.

 

A komposztkazán témáról többet szakértőnk, Tőgyi Balázs cikkéből ismerhettek meg itt:
http://greenr.blog.hu/2014/01/27/komposztkazan_2_ujratoltve