2016. ápr 13.

Női Szálak Fonója – Retextil műhely (első alkalom)

2016 április 9-én a hosszúhetényi Hosszú Kávéban zajlott az első Retextil műhely.

A műhely családias hangulatban telt – tíz asszony, megannyi gyermek és két gyermekekre ügyelő apa jött össze, hogy régi ruhákból retextil fonalak létrejöhessenek. Egy igazi több generációs találkozó volt: csecsemőtől a nagymamáig mindenki jelenléte gazdagította ezt a gyümölcsöző délutánt.

Thiesz Angéla, a Retextil Alapítvány vezetője, rutinosan szétválogatta a vagdosásra szánt ruhákat – megnéztük, hogy melyik anyagot mire lehetne hasznosítani, és hogy milyen tulajdonságú fonal készülhet belőlük. Megtanultuk azokat a vágási technikákat, amelyekkel leghatékonyabban tudjuk a legjobb minőségű retextil fonalat elkészíteni. Megtudtuk és meg is tapasztaltuk, hogy a Retextil tárgyak készítésének 80%-­a az alapanyag elkészítéséből áll, azaz a munka legnagyobb része a ruhák csiga alakú csíkká vágása és azok "fötrése". A miniprojekt finanszírozásával beszerzett ollókkal hihetetlen hatékonysággal tudtunk működni! Az asszonyok és az idősebb gyermekek teljes gőzzel dolgoztak azon, hogy a hulladéknak szánt textilből sokszínű és különböző tapintású fonalak készüljenek. Egy gyönyörű, vékony lilás­barna fonalunk lett a leghosszabb: 34 m!!! A fötrő (kötélverőhöz hasonlító „szerkentyű”) a Hosszú Kávé óriási kapuján kívül, egészen az út mentén lett elhelyezve, és a fonal az egész udvaron keresztül sodródott! Napsütötte kicsi és nagy kezek találkoztak össze e szálban.

 

Következett a hurkolások, fonások technikáival való megbarátkozás. Kipróbáltuk a Retextil technológiához tartozó sík-­ és szálrahurkolást, amellyel a hintaágyak, tatamik, különböző ülőkék készülnek.

Megismerkedtünk az indián csomózással és e technikával robosztus szövetszerkezet készítettünk. Megtanultuk a fonás logikáját, amit a szálak számától függetlenül tudunk alkalmazni övek, táskák alkotásához. Megbeszéltük, hogy az április 23.­-i alkalmon kör alakú hintát fogunk készíteni, amely kevés alapanyaggal viszonylag rövid időn belül készül el. A következő műhelyhez szükséges felvágott ruhák sodrását a Gyalogút Alapítvány tagjai vállalták el.